پایان نامه خودم(مجتمع تجاری اداری نسیم شمال)

گستردگی مشکل

نیاز به مراکزی که عرضه کالا را بصورتی منسجم وتعریف شده از لحاظ نوع و کیفیت در اختیار مردم قرار دهند ودر واقع یک نیاز عمومی و فراگیر جهت همه مردم اعم از زن ومرد، پیرو جوان وکودک با گرایش های مختلف شغلی، فکری، تحصیلی وفرهنگی می باشد. با توجه به تیپولوژی واحدهای تجاری منطقه از لحاظ معماری ، نوع خدمات دهی، قدمت، تکنولوژی ساخت و . . .  در بافت قدیمی مورد مطالعه، کلیه ساکنین این بخش از کمبود فضاهای تجاری همگام با پیشرفت و توسعه تکنولوژی های مختلف عصر ارتباطات و خرید، متناسب با نیازهای امروز اظهار ناراضی می نمایند.

 

میزان آگاهی و یا خدمات ما در ارتباط مشکل چقدر است؟

میزان مراجعه مردم از سطح شهر به اندک مجتمعهای تجاری موجود جهت تهیه نیازهای خود وخانواده خود،مبین آگاهی مردم از عدم توانایی و پاسخگوئی واحدهای خرید محله در مقایسه با چنین مجتمعهای سازمان یافته ای می باشد.

در این طرح مجتمع تجاری اداری متناسب با نیاز مردم منطقه و حتی شهر در نظر گرفته شده است که این خود ضمن برآورد نیاز ساکنین منطقه ، سایر نقاط شهر، سبب بهبود وارتقاء کیفیت بافت نیز می گردد.

در زمینه تصویر تحقیق به موارد ذیل اشاره می کنیم:

گروه هدف: با توجه به مجتمعهای تجاری در نظر گرفته شده در سایت و بافت اطراف ، خوشبختانه کمبود مذکور در این مناطق خواهد شد. مجتمعهای مورد نظر نیز پاسخ مناسبی جهت ساکنین آن منطقه می باشد.

نتیجه یا نتایج تحقیق چگونه می تواند مفید باشد؟

·         شناخت فضاهای تجاری در بافتهای تاریخی  ایران ( بازار) و درک رموز، اصول سازماندهی فضایی موجب گردد تا آندسته از امکانات و خدماتی که در قدیم  در بازارهای خود داشتیم ولی امروزه از دست داده ایم با توجه به زندگی امروز ونیازهای مخاطبین امروز همچنان در کنار واحدهای تجاری خود داشته باشیم و با خدمات دهی بالا، زندگی راحت تر و مطلوب تری را برای شهر نشینان به ارمغان آوردیم.

·         آشنایی با جدیدترین اصول و روشهای سازماندهی مراکز خرید جهت طراحی مجتمعهای تجاری - اداری مورد نظر.

·         برخورداری از خدمات روز ومدرن مراکز تجاری جهت ساکنین منطقه و درپی آن، افزایش آسایش و امنیت منطقه.

·         کسب تواناییهای لازم بمنظور ایجاد جذابیتهای لازم در طراحی پروژه .

·         مطالعه و بررسی نمونه های تطبیقی مشابه و استفاده از دستاوردهای لازم.

 بیان اهداف

         هدف کلی، طراحی مجتمع تجاری- اداری در پیوند با فضای شهری می باشد و اهداف اختصاصی مورد نظر از دیدگاه خرد به شرح ذیل می باشد:

        جبران کمبود خرید در منطقه با ارائه خدمات و سرویس دهی ویژه که کالا را بصورتی منسجم و تعریف شده عرضه نمایند.

تبدیل واحدهای تجاری فرسوده  وپراکنده قسمتی از سایت به فضاهای تجاری کلان.

مبانی نظری طراحی مجتمعهای تجاری- اداری  از منظر جایگاه معماری

با توجه به عدم وجود یک مجتمع تجاری مناسب در محدوده سایت و وضعیت موجود فضاهای تجاری منطقه، در نظر است تا این مجتمعهای تجاری پاسخگوی نیازهای مردم منطقه در سطحی که در خور یک مجتمع تجاری به روز می باشد درآید.

·         فضایی با تنوع کارکردی ، جذابیتهای فضایی و چند وجهی که اجازه همه رفتارهایی که یک فضای جمعی را برای افراد دلپذیر می کند، می دهد.

·         فضایی با عوامل بصری بیرونی کاملا جذاب شامل حجم، نمای خارجی و ورودیها و همگام با تکنولوژی روز دنیا.

·         فضایی با عوامل بصری درونی جذاب، چرا که نمای خارجی آغزگر اقدام مشتری برای خرید و نمای داخلی تداوم دهنده این حرکت است.

·         فضایی با عوامل غیر بصری جذاب مانند ارائه مناسب خدمات به مشتری، تسهیلاتی نظیر تفکیک انواع ترافیکها وعوامل محیطی جذاب مانند موسیقی وتهویه مطبوع.

·         فضایی پویا و سرزنده و محیطی جهت پاسخگویی به نیازهای همه سنین.

·         فضایی با ویژگیهای معمارانه و استفاده از المانهای مختلف در تعریف فضاها.

·         فضایی با کالبد منعطف ، بنحوی که از تعلیق فضاهای باز و بسته شکل گرفته باشد.

/ 31 نظر / 120 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرضیه

چی میشد همه مطالب ژایان نامه اتو میذاشتی نمی خوردمش که

مرضیه

چی میشه همه پایان نامه اتو بذاری

رام

salam.misheh nemonehayeh dakheli va khareji ra baram ersal konid

سلام خسته نباشید پروژه اخر ترم من بازار صنایع دستی اما انگار هیچی به ذهنم نمیاد اگه میشه راجب فضاهایی که میتونه داشته باشه واسم بفرستید خواهش میکنم کمکم کنید

سلام خسته نباشید پروژه اخر ترم من بازار صنایع دستی اما انگار هیچی به ذهنم نمیاد اگه میشه راجب فضاهایی که میتونه داشته باشه واسم بفرستید خواهش میکنم کمکم کنید

سلام من پروژه اخر ترمم راجب بازارچه صنایع دستی اگه میشه کمک کنید که چه فضاهایی باید داشته باشه خواهش میکنم

سلام من پروژه اخر ترمم راجب بازارچه صنایع دستی اگه میشه کمک کنید که چه فضاهایی باید داشته باشه خواهش میکنم

سلام من پروژه اخر ترمم راجب بازارچه صنایع دستی اگه میشه کمک کنید که چه فضاهایی باید داشته باشه خواهش میکنم

mohammad

سلام دوست عزیز من برای رساله طرح نهایی خودم دنبال رساله با موضوع مجتمع تجاری اداری میگردم اگه بتونید کمکم کنید ممنون میشم

روشن

سلام دوست عزیز خیلی ممنون. خوب بود من الان دارم پایان نامه کار میکنم، با عنوان تجاری. رشتم برنامه ریزی شهری هست. میتونم عنوان کامل پایان نامه و فهرست مطالب شمارو داشته باشم؟ و همچنین رشته شمارو بدونم. اگه برام میل کنین، که خیلی ممنون میشم. با تشکر