به سرزمین مادری من خوش آمدید

من فکر می کنم هرکسی حق ندارد عجولانه خود را معمار بنامد بی آنکه از کودکی از پله های این علوم بالا رفته باشد و با این گونه دانش ، هنرها و علوم مختلف پرورش یافته ، به اوج سرزمین مقدس معماری برسد. شاید در نزد بی تجربه ها شگفت نماید که طبیعت انسانی بتواند اینچنین موضوعات زیادی را درک کند و به خاطر بسپارد. اگرچه مشاهده ی این امر که تمامی علوم پیوندی مشترک از یگانگی و وحدت دارند ، به این باور منجر خواهد شد که امر مزبور به سادگی می تواند تحقق یابد.

البته اینکه پیتئوس ( سازنده معبد میروانا در پیرنه ) گفت : « معمار باید در تمام هنر ها و علوم خبره باشد ، بسیار بیش از مردانی که هر یک با کار خود و ممارست در آن ، یک مبحث را به حد کمال رسانیده اند . » در واقع تحقق نمی یابد.

پس معمار نباید باشد و نمی تواند باشد ادیبی چون ارسطرخس ، هر چند از ادب بی بهره نباشد ، نیز موسیقی دانی چون اریسو کزنوس هرچند از موسیقی به بهره نباشد و نیز نقاشی چون آپلس هر چند در طراحی بی مهارت نباشد و پزشکی چون بقراط هر چند از طب بی بهره نباشد.

 

/ 2 نظر / 10 بازدید
پرشین بلاگ

کاربر گرامی ، این اولین نظر روی اولین یادداشت وبلاگ شماست. شما نیز میتوانید حین بازدید از وبلاگ های دیگران، روی یادداشت های آنان اظهار نظر کنید و با سایر وبلاگ نویسان تعامل داشته باشید.همچنین میتوانید امکان اظهار نظر روی یادداشت هایتان را غیر فعال کنید و یا نظرات رسیده را بررسی و در صورت لزوم حذف نمایید.

sara

جالب بود عزیزم موفق باشی[نیشخند]